“Azərbaycanla sülh seçkidə həll olunacaq” - "Ermənistanda siyasi qüvvələr iki qrupa bölünüb..."
"Biz Azərbaycanla münaqişəyə 2026-cı il seçkiləri, yekun sülh müqaviləsinin imzalanması və təsdiqlənməsi ilə son qoymalıyıq. Mən qələbəmizə əminəm”.
Qlobal.az "AzPolitika”-ya istinadla xəbər verir ki, bunu Ermənistan Parlamentinin spikeri Alen Simonyan Rusiyanın müxalif sayılan "Dojd" telekanalına müsahibəsində deyib.
O qeyd edib ki, Ermənistanda bu il keçiriləcək parlament seçkiləri Azərbaycanla sülh prosesində yeni bir fəsil açacaq. Onun sözlərinə görə, Cənubi Qafqazda sülh məsələsi məhz Ermənistanda qarşıdan gələn parlament seçkilərində həll olunacaq.
O bildirib ki, ölkədəki siyasi qüvvələr iki qrupa bölünür: sülh partiyası və "qlobal moderatorlardan" asılılığı müdafiə edən müharibə partiyası.
Simonyan daha əvvəl Rusiya təbliğatçılarının ünvanına səsləndirdiyi təhqirlərin əsassız olmadığını deyib və əlavə edib ki, Rusiya XİN başçısı Sergey Lavrovla görüşündə Kremldə Ermənistan barədə düzgün təsəvvür olmadığını çatdırmağa çalışıb.
Spiker həmçinin Ermənistanda 102-ci Rusiya hərbi bazasının mövcudluğunu müzakirə etməyi məqsədəuyğun hesab etmədiyini də qeyd edib: "Rusiyalı həmkarlarımızdan hava limanını və Ermənistan-Azərbaycan sərhədini müdafiə etdikləri bir neçə yeri tərk etmələrini xahiş etməyi məqsədəuyğun hesab etdik. Uyğun hesab etdiyimiz anda bunu da müzakirə etməyə başlayacağıq. Lakin hazırda biz bunu müzakirə etmirik".
Simonyan əlavə edib ki, Rusiya bazası mövzusunda hazırda vəziyyəti gərginləşdirmək və kəskin addımlar atmaq düzgün olmazdı. Onu da bildirib ki, hazırkı hakimiyyət Ermənistanı Avropa Birliyinin gələcək üzvü kimi görür.